E-mail

Blog

Jak pozyskać gotówkę na rozwój działalności?

Początki bywają trudne. Dobry pomysł na biznes to tylko połowa sukcesu. Zastanawiasz się, skąd wziąć środki na rozpoczęcie działalności? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak pozyskać fundusze na start.

Nie ma chyba biznesu, którego uruchomienie byłoby możliwe bez choćby minimalnych nakładów finansowych. Brak własnych oszczędności nie stanowi jednak przeszkody w rozkręceniu własnej działalności. Istnieje wiele źródeł finansowania przeznaczonych dla początkujących przedsiębiorców. Z pewnością warto przyjrzeć się im bliżej, jeśli myślimy o uruchomieniu swojej firmy.

Pożyczka od bliskich

Szukając środków na start działalności, często pierwsze kroki kierujemy do osób nam bliskich, nic więc dziwnego, że to popularna forma finansowania. Pożyczka może być bezzwrotna lub zwrotna, a zasady jej spłaty zależą wyłącznie od nas i osoby nas finansującej. Warto jednak pamiętać o tym, że gdyby coś poszło nie tak, ucierpią na tym nasze prywatne relacje.

Kredyt na rozpoczęcie działalności

Inną opcją pozyskania środków na początek jest kredyt na start działalności udzielany przez bank. Może być przyznany jeszcze przed rozpoczęciem działania firmy lub krótko po jej uruchomieniu. Rozliczany jest zwykle na bardzo preferencyjnych warunkach, z opcją spłaty przez wiele lat, warto więc wziąć pod uwagę tę opcję.

Dotacje z Urzędu Pracy

Środki na uruchomienie biznesu, które można pozyskać bezzwrotnie w stosunkowo łatwy i szybki sposób, chyba że jest się osobą młodą, liczy się tu bowiem udokumentowane doświadczenie. Wymagany jest status osoby bezrobotnej i nierzadko wkład własny. Konieczne jest też szczegółowe rozliczenie w krótkim czasie po uruchomieniu działalności.

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności

Forma finansowania dostępna od kilkunastu lat, ciesząca się w Polsce dużą popularnością. Istnieje wiele programów, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie unijne. W każdym z nich obowiązują zupełnie inne kryteria i kwoty, te z pewnością są jednak większe niż w przypadku dotacji z Urzędu Pracy. 

Dotacje unijne mogą mieć formę zwrotną, mogą też wymagać wkładu własnego. Mogą na nie liczyć m.in. projekty badawcze i innowacje, informatyzacja, rozwiązania ekologiczne, rozwój zagraniczny czy szkolenia. Aktualne informacje na temat środków unijnych na start warto śledzić na stronie funduszy europejskich.

Pozyskanie wspólnika

Najlepiej znaleźć osobę, która dzieli z Tobą pasję i interesuje się tematyką Twojego biznesu. Partnera możesz znaleźć wśród znajomych lub przez specjalne fora czy grupy w portalach społecznościowych. Pamiętaj, że co dwie głowy, to nie jedna, a zgrany duet może przenosić góry.

Inkubatory przedsiębiorczości

Inkubatory mogą wesprzeć Twój pomysł sporym zastrzykiem finansowym w zamian za udziały w Twojej firmie. Plusem korzystania z ich pomocy jest także działanie pod ich osobowością prawną – nie musisz więc realizować wszystkich wymogów formalnych związanych z prowadzeniem firmy. Oferta inkubatorów jest jednak nastawiona często na osoby młode i startupy.

Crowdfunding

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to ciekawa forma pozyskania środków na start firmy, która zyskuje dopiero popularność. Wystarczy opisać swój pomysł na biznes w jednym z portali crowdfundingowych, określić kwotę potrzebną do jego uruchomienia, a następnie liczyć na to, że Twój pomysł spodoba się internautom. Trzeba też określić profity, jakie przysługiwać będą osobom, które wsparły zbiórkę, jeśli uda Ci się uzbierać zakładaną kwotę.

Konkursy biznesplanów

Ogłaszane co jakiś czas przez różnego rodzaju instytucje. Do wygrania w konkursach są często całkiem pokaźne sumy na wykorzystanie w finansowaniu startu działalności. Jeśli masz dobrze napisany biznesplan, nic nie stoi na przeszkodzie, by po prostu próbować.

Aniołowie biznesu

Prywatne osoby lub firmy dysponujące zasobami finansowymi, które inwestują w początkujące biznesy w zamian za udziały w zyskach z przedsięwzięcia. Podstawą do sukcesu jest przekonanie ich do tego, że Twój biznes nie tylko wypali, ale i przyniesie spore profity.

Podsumowanie

Pozyskanie funduszy na rozwój firmy wymaga na pewno zaangażowania, ale nie jest niemożliwe. Warto wiedzieć, skąd pozyskać środki i z czym wiążą się konkretne źródła finansowania, by łatwiej podjąć próbę rozkręcenia własnego biznesu.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments